Як перевірити сайт на віруси

94
0

Розвиток Інтернету та інформаційних технологій, крім маси переваг, має і мінуси. Зловмисники також не стоять на місці, постійно розробляючи нові модифікації шкідливого ПЗ, яке непомітно завантажується на веб-ресурси, завдає непоправної шкоди власникам, користувачам. При цьому воно може не проявлятися відкрито, поступово руйнуючи код, крадучи інформацію, особисті дані. Тому перевірка сайту на віруси повинна проводитися регулярно, незалежно від того, наскільки коректно працює функціонал.

Найчастіше зараження відбувається на популярних сервісах, при користуванні затребуваними плагінами, на які шахраї в першу чергу спрямовують увагу. Майданчик стає «легкою здобиччю», якщо розробка була виконана недостатньо якісно, і в коді є проломи для зручного проникнення ззовні. Дуже важливо розуміти, що розробка сайтів – це відповідальний процес, який слід довіряти тільки професіоналам своєї справи.

У будь-якому випадку необхідно користуватися спеціальними антивірусними утилітами, які дозволять виявити зовнішнє втручання. З їх допомогою можна перевірити сайт на шкідливий код шляхом звірки з базою сигнатур, що містить дані про всі існуючі віруси. Принцип дії утиліт відмінний від антивірусних програм, що використовуються для перевірки ПК, інших гаджетів. Вони тільки виявляють, але не усувають проблему. В ході сканування відзначаються ділянки, схожі з даними з бази сигнатур. Аналіз і видалення пошкодженого коду здійснюється в ручному режимі.

Як віруси впливають на сайт

Складно оцінити суму збитків, яких може завдати впроваджений зловмисниками код, оскільки цілі їх діяльності можуть бути різними. Однак наслідки його перебування на веб-ресурсі можуть бути серйозними і незворотними. Залежно від типу, способу проникнення і специфіки вірус на сайті може здійснювати наступні дії:

 1. Отримувати доступ до особистої інформації зареєстрованих користувачів (логіни, паролі, номери банківських карт і т.д.)

 2. Пошкоджувати код, файли, в результаті чого порушується функціонал інтернет-майданчика, він стає важким, сторінки завантажуються в рази повільніше.

 3. Впроваджувати файли, які запускають виконання шкідливого коду на сервері. В результаті відбувається підміна сторінок, контенту.

 4. Непомітно перенаправляти відвідувачів на веб-ресурс зі схожим оформленням, дизайном, де вони можуть залишити особисті дані, платіжні реквізити.

 5. Підміняти номера гаманців користувачів з метою отримання оплати на рахунки шахраїв.

 6. Проникати на ПК відвідувачів. Якщо перевірка сайту на безпеку не була зроблена антивірусною програмою користувача, вірусне ПО впроваджується в комп’ютер, порушуючи його роботу, пошкоджуючи файли, отримуючи доступ до паролів, іншої конфіденційної інформації. У деяких випадках хакер повністю контролює ПК, здійснюючи з нього кібератаки або займаючись майнінгом (нелегальною торгівлею криптовалютою).

Найбільш руйнівні наслідки подібного втручання:

 • потрапляння в бан, чорні списки пошукових систем. В першу чергу страждає просування сайтів, адже, помітивши підозрілу активність, Google може припинити показ в пошуковій видачі веб-ресурсу, що може призвести до втрати позицій, зниження трафіку надовго, якщо не назавжди;

 • відмова клієнтів від співпраці. При віданні сайта ПЗ користувача зазвичай здійснює перевірку сайту на вірус. Якщо на екрані з’являється повідомлення про загрозу, відвідувач, швидше за все, закриє сторінку. Клієнти, чиї дані були викрадені на даному ресурсі, ніколи більше не повернуться на нього навіть після усунення проблеми;

 • втрата доступу. В крайньому випадку власник може втратити можливість заходити в адмін-панель, так як зловмисники проникли в систему авторизації та змінили логіни і паролі.

Як перевірити сайт на віруси онлайн

На відміну від ПК або гаджета, які мають стабільну структуру, сучасний веб-ресурс – це динамічний об’єкт, який знаходиться в постійному доступі для відвідувачів, пошукових роботів і т.д. Він може працювати в постійному взаємозв’язку з сервісами, додатками, плагінами. Тому відстежити появу шкідливого коду буває досить складно, навіть після тотальної перевірки сервера. Щоб виявити діяльність зловмисників в режимі реального часу, виконується перевірка сайтів на віруси онлайн за допомогою спеціальних сервісів.

Це антивірусні сканери, які не тільки фіксують зміну статичного коду, але і відтворюють дії відвідувача, відстежуючи зміни до початку будь-якого процесу і через деякий час після його завершення. Це дозволяє помітити підозрілу активність особливо просунутих шкідливих програм, які запускаються не відразу, а через кілька хвилин після заходу користувача на веб-ресурс.

Серед найбільш затребуваних сервісів, які виконують дійсно якісну перевірку сайтів на віруси, можна виділити:

 • Google безпечний перегляд. Виявляє можливе вторгнення першим в процесі індексації, що необхідно для захисту користувачів пошукової системи. Веб-ресурси зі зміненим кодом або шкідливими файлами відправляються в «чорний список»;

 • Kaspersky VirusDesk. Один з найбільш популярних сервісів зручних і надійних в роботі. Може виконувати сканування файлів безкоштовно до 50 Мб за 1 раз. Головний його недолік – неактуальність інформації, так як аналіз посилання здійснюється із запізненням на пару днів;

 • Dr.Web онлайн. З його допомогою перевірка на віруси сайту здійснюється в поточному режимі, досить ввести в вікно URL майданчика. Підходить не тільки для власників, але і відвідувачів для забезпечення безпеки ПК;

 • QUTTERA. Сервіс для динамічного аналізу, за допомогою якого можна перевіряти файли, окремі сторінки, а також наявність в чорних списках цілого ряду баз (MalwareDomainList, Google-SafeBrowsing, PhishTank і ін.);

 • VirusTotal. Здійснює безкоштовну перевірку сайту на віруси онлайн з аналізом по IP-адресі. Підходить для швидкого щоденного сканування ресурсу, так як постійно отримує оновлення. В ході роботи об’єднує інформацію, отриману з 65 різних баз.

Як перевірити свій сайт на віруси

Найчастіше сканування онлайн-сервісами – необхідна, але недостатня міра для позбавлення від втручання хакерів. Вона дозволяє виявити наслідки їх діяльності, але не усуває джерело проблеми. Це означає, що вона буде виникати знову. Тому при виявленні перших «симптомів»: повільного завантаження сторінок, скарг відвідувачів, повідомлень від хостинг-провайдера, необхідно провести комплексну перевірку сайтів на безпеку. Зазвичай вона включає ряд заходів:

 1. Створення резервної копії. В ході перевірки, видалення коду, можуть бути пошкоджені незаражені ділянки, які можна відновити тільки за допомогою back up версії.

 2. Тестування файлів на сервері, для чого застосовується вбудована антивірусна програма. Найчастіше заражаються саме вони, так як містять важливу інформацію про систему функціонування, структуру, відвідувачів веб-ресурсу.

 3. Аналіз завантажених файлів. Далі варто перевірити безпеку сайту з зовнішньої сторони, переконатися в тому, що в завантаженнях немає сторонніх утиліт, скриптів. Вони можуть збирати дані про користувачів, перенаправляти їх на шахрайські майданчики.

 4. Визначення дат останнього редагування файлів. Це допоможе зафіксувати точний час або період вторгнення з метою виявлення джерела загрози. Для цього аналізуються лог-файли з системною інформацією про сервіс з особливою увагою до POST-запитів. Також необхідно заблокувати IP-адреси, які зверталися до сайту в період виявлення загрози.

 5. Виявлення уразливих сторін CMS. Навіть сучасні двигуни мають деякі недоліки в розробці, що стають причиною утворення проломів в захисті. Тому перед тим як перевірити сайт на віруси, варто почитати про слабкі сторони CMS на спеціалізованих форумах, в блогах.

Якщо захистити свій ПК або смартфон від зовнішнього впливу користувач може самостійно, встановивши антивірусну програму, то для забезпечення безпечної роботи інтернет-майданчика рівня користувача недостатньо. Перевірити сайт на фішинг, зміну коду, наявність стороннього втручання і усунути проблему, запобігти її появі в майбутньому, може тільки грамотний IT-фахівець. Головне, щоб веб студія, до послуг якої звернеться власник, була дійсно професійною і могла виконати весь комплекс робіт від виявлення до повної ліквідації шкідливого впливу.

Коментарі
Ви можете першим додати коментар.
Залишити коментар