Верстка сайту – що це таке та які типи існують

17
0

Під час створення веб-ресурсу будь-якого масштабу та ступеня складності верстка сайту – це один із основних етапів, що визначає зовнішній вигляд кожної сторінки. Процес досить складний, що передбачає залучення окремого фахівця, який знає тонкощі роботи з HTML-кодом.

Що таке верстка сайту?

Сам термін запозичений з галузі поліграфії, де означає порядок розташування заголовків, колонок, зображень таким чином, щоб забезпечити максимальну впорядкованість, зручність сприйняття інформації читачем.

Таке зіставлення дозволяє необізнаному користувачеві швидше зрозуміти, що таке верстка сайту. Цей процес передбачає розміщення елементів сторінки (тексту, заголовків, картинок, блоків, банерів тощо) відповідно до заздалегідь розробленого дизайну, створення чіткої, але гнучкої структури, яка зможе правильно адаптуватися під різні види браузерів, розміри екранів гаджетів.

На цьому етапі розробка сайту передбачає залучення front-end фахівців. Цей процес відповідає не за формування функціоналу, а за відображення контенту на сторінці та зручність сприйняття інформації користувачем.

З чого складається верстка

Базовим елементом тут виступає мова розмітки HTML, тобто верстка – це грамотне прописування її кодів, іменованих тегами, на сторінці. Вони відповідають за розміщення елементів, їх структуру, впорядкованість, розмір та шрифт тексту, заголовків. Додатковий інструмент, що відповідає за стилі відображення, візуальну складову контенту – CSS-код. Крім володіння досконало мовами HTML і CSS та прописування кодів у функціонал верстальника входить:

 • робота з графічним контентом, його сортування за папками;
 • підключення JavaScript-бібліотек;
 • початкове, а потім періодичне тестування коректності відображення вмісту сторінок.

 

Основні типи верстки сайту

Таблична

Це базовий вид розмітки, який першим почав застосовуватись у веб-дизайні. Передбачає формування таблиць для правильного відображення елементів. Ключовим тегом тут виступає <table>, що визначає параметри таблиці, за відображення вмісту стовпців відповідає <td>, рядків – <tr>. Цей варіант може підійти для створення найпростіших сторінок, але все менше застосовується на практиці.

Багато фахівців стверджують, що застаріла таблична верстка, що таке розміщення контенту не надто зручне, оскільки багато осередків, стовпчиків залишаються порожніми. При цьому вага сторінки збільшується за рахунок перевантаження кодом.

Блокова

Більш сучасний і поширений варіант, який передбачає наявність таблиць. Базовим елементом тут є тег <div>, що визначає розміри, розташування, інші параметри кожного блоку: заголовка, логотипу, банерів, картинок і т.д. Така розмітка набагато менше «важить», більш зрозуміла та приваблива для пошукових систем.

Важливо, що така блокова верстка сайту неможлива без застосування CSS-кодів, які визначають фон, колір, стиль відображення контенту.

Адаптивна

Найпростіший спосіб розміщення вмісту веб-ресурсу. Його ключовою перевагою є можливість підлаштовуватись не тільки під особливості відображення браузерами, але й під різні розміри екранів ПК, смартфонів, планшетів та інших гаджетів. Це дуже зручно для користувачів.

Розбираючись у тому, що таке адаптивна верстка сайту, важливо зазначити, що тут кожен елемент не має чітко визначеної, зафіксованої позиції, а є плаваючим, що дозволяє адаптуватися під будь-які конфігурації.

Семантична

В її основі так само, як і в інших видах, лежать HTML-теги, проте їхнє розташування визначається не дизайном вихідного макета, а вмістом сторінки. Її ієрархія формується залежно від важливості призначення поданої інформації. Таким чином, на перше місце за значимістю виходить не зовнішній вигляд, а логіка та зміст.

Фахівці відзначають, що така верстка веб-сайту полегшує навігацію та покращує юзабіліті для користувача, а також спрощує процес розуміння для пошукових роботів, що неминуче позитивно позначиться на ранжируванні.

Інструментарій верстальника

Фахівець цього профілю переважно працює з кодом, оскільки при розробці дійсно якісного продукту веб студія чітко розділяє обов’язки між професіоналами вузької спеціалізації. Однак іноді верстальнику доводиться додатково мати справу з графічним контентом, адаптуючи його до потреб веб-ресурсу. Під час верстки веб-сторінок використовуються такі групи інструментів:

 • Редактор коду. Webstorm, SublimeText, Notepad++, WinMerge, CSS3 Generator, Adobe DreamViewer та ін;
 • Графічні редактори. Насамперед Adobe Photoshop, а також Gimp та Krita;
 • Програми-тестувальники. CSS Validator, IETester, CrossBrowserTesting, Dr Watson і т.д.

Складнощі в роботі верстальника

Серед найпоширеніших можна виділити:

 1. Відмінності у стандартах відображення у різних браузерах. Під час роботи необхідно перевіряти, як виглядає сторінка у Google Chrome або Mozilla Firefox.
 2. Професіоналізм дизайнера. Він повинен чітко розуміти, що таке верстка сторінок сайту, як вона працює і які її можливості, щоб не пропонувати верстальникові ідеї, що не реалізуються.
 3. Проблеми із застосуванням нестандартних рішень. Деякі шрифти або види анімації можуть не сприймати певні моделі гаджетів.

Ознаки правильності верстки

 • Чистота коду. Передбачається, що структура задана в HTML, а стилі та функціонал винесені в окремі класи;
 • Відповідність розмірам початкового макета;
 • Застосовано заголовки H1…H6;
 • Дотримано принципи кросбраузерності. Якісна версія сайту передбачає, що таке розміщення контенту відображається однаково у всіх видах браузерів;
 • Використовується мінімальна кількість зображень. Максимум інформації необхідно передавати за допомогою тексту чи коду.

 

Перевірка отриманого результату

Тестування здійснюється за низкою критеріїв:

 1. Відповідність макету. Відхилення кількості пікселів для тексту не повинно перевищувати 5 одиниць. Між блоками бажано дотримуватись заданих розмірів.
 2. Адаптивність. Веб-сайт повинен відображатися однаково коректно на пристроях з різною роздільною здатністю та параметрами екрана.
 3. Кросбраузерність. Те саме стосується і різних типів браузерів.
 4. Валідація кодів. Щоб переконатися, що верстка html виконана грамотно, потрібно її перевірити на спеціальних сервісах.
 5. Швидкість завантаження. Для її виміру також використовуються спеціалізовані програми.
 6. Коректність роботи інтерактивних елементів та посилань.

Якщо всі критерії відповідають нормі, можна вважати, що верстка веб-сторінок ресурсу була виконана успішно.

Коментарі
Ви можете першим додати коментар.
Залишити коментар